BURHANİYE NADİR TOLUN İLKÖĞRETİM OKULU

TARİHÇESİ

 

Burhaniye Ortaokulu 1948 yılında geçici bir binada eğitim ve öğretime başlar. 1949 da Burhaniyelilerin katkısı ile ortaokul binası yapımına başlanır. Kaymakam Nail İlter'in binanın yapımında büyük gayreti görülür. 1951 yılında Kaymakam Tevfik Karademir ortaokul binasını hizmete açar.

1957 yılının Kasım ayında Kaymakam Hüseyin Öğütçen'in girişimiyle, Burhaniye eşrafından Ethem Tolun küçük yaşta ölen oğlunun adının verilmesi koşuluyla bir ilkokul yaptırmayı kabul eder. 1957 yılında temel atılır. 1963 yılında Özel İdare bütçesinden de yardım sağlanarak 1964 yılında Nadir Tolun İlkokulu hizmete açılır.

1970 yılında ortaokul bahçesine devlet tarafından bir ek bina yapılır. Aynı yıl ortaokulla birlikte lise adı altında eğitim ve öğretime açılır.Böylece Burhaniye Lisesi olarak 1976-1977 Öğretim yılına kadar eğitim ve öğretime devam edilir.Bu yılda Lise yeni binasına taşındığından okulun adı yeniden Burhaniye ortaokulu olur.

1985-1986 Öğretim yılında aynı bahçe içinde bulunan Nadir Tolun İlkokulu birleştirilerek Burhaniye Nadir Tolun İlköğretim okulu adını alır.

Okulumuz daha uzun yıllar eğitim ve öğretim hizmetleri vererek yurdumuza yararlı öğrenciler yetiştirmeyi sürdürecektir.

Ana sayfa